Preprava bicyklami je pre udržateľnosť dopravy nevyhnutná

FB_IMG_1560546469977

Tento rok sa jedným z partnerom kampane Do práce na bicykli stala aj spoločnosť Siemens, pre ktorú je rozvoj inteligentnej mestskej mobility jednou z mnohých oblastí pôsobenia. O vnímaní kampane Do práce na bicykli, spoločenskej zodpovednosti Siemens, s.r.o., ale aj zaujímavom projekte nálepiek na autá sme sa porozprávali s Danielou Armano-Wallner, finančnou riaditeľkou spoločnosti.

Vlani sa na štart kampane postavilo 69 zamestnancov Siemensu z troch firiem, ktoré vy sami vnímate ako jednu rodinu spoločností – Siemens, s.r.o., Siemens Mobility, s.r.o., a Siemens Healthcare, s.r.o. Tento rok už tieto tri firmy dohromady atakovali stovku súťažiacich, čím sa v počte účastníkov zaradili na skvelé 13. miesto na Slovensku. Ako sa vám podarilo namotivovať toľko kolegov k tomu, aby sa prihlásili do kampane?
Siemens tento rok získal ocenenie ZDRAVÁ FIRMA ROKA 2018 a aj toto ocenenie hovorí o tom, že sa o našich zamestnancov staráme a podporujeme ich vášeň pre šport a zdravý životný štýl, či už organizáciou interných cyklistických pretekov, podporou vo forme preplácania štartovného na bežecké podujatia, vytvorením firemnej FIT-challenge, kde sa zamestnanci navzájom hecujú v rôznych pohybových aktivitách, ale aj Dňom zdravia. V rámci motivácie sme pre zamestnancov pripravili ocenenia za najväčší počet jázd, najviac najazdených kilometrov a ocenenie za najaktívnejší tím. Mnohí zo zúčastnených zamestnancov si uvedomujú, že výmenou auta alebo MHD za bicykel pomôžu životnému prostrediu, aj svojmu zdraviu.

Počas mája sa všetkým vašim kolegom podarilo najazdiť 9188 kilometrov na bicykli a spolu s inými spôsobmi prepravy usporiť vyše 2594 kilogramov CO2 v porovnaní s cestovaním autom. Splnili tieto čísla vaše očakávania alebo vidíte v prístupe niektorých kolegov ešte stále rezervy? :)
S týmto číslom sme spokojní, no zároveň veríme, že do projektu sa bude každým rokom zapájať viac a viac zamestnancov. Už teraz máme zamestnancov, ktorým sa dochádzanie do práce zapáčilo a vymenili auto za bicykel. Viacerí z nich priznali, že prekonať svoje pohodlie a skúsiť tento typ dopravy ich inšpiroval práve tento projekt. V Siemense sme presvedčení, že ak máme udržať dopravu v čoraz zaľudnenejších mestách efektívnu, bude popri nasadzovaní inteligentných dopravných systémov nevyhnutné viac využívať práve prepravu bicyklami, alebo napríklad kolobežkami.

Čo hovoríte na tohtoročné bláznivé, chladné a mokré počasie? Dokázali kolegovia „potiahnuť“ do práce aj počas škaredých dní?
Samozrejme, vplyv počasia na výsledky je zrejmý, ale máme zamestnancov, ktorí sa snažili do práce jazdiť na bicykli za každých podmienok.

Základom toho, aby bol zamestnanec motivovaný dochádzať do práce na dvoch kolesách, sú dobré podmienky na uskladnenie bicyklov. Poslednú dobu zamestnávatelia zvyknú rozšíriť ponuku aj o šatne či sprchy. Ako je na tom Siemens?
Siemens poskytuje zamestnancom šatne, sprchy, aj úschovňu bicyklov pod kamerovým systémom.

V úvode júna ste v Siemense odštartovali na slovenské a snáď aj svetové pomery unikátnu kampaň medzi svojimi zamestnancami – vyrobili ste pre nich nálepky na auto, ktoré informujú ostatných šoférov o tom, že vodič dodržiava vzdialenosť 1,5 metra od cyklistu. Popíšete nám túto zaujímavú aktivitu? Budú môcť nálepku získať aj šoféri, ktorí nie sú zamestnancami Siemensu?
Táto kampaň vznikla na základe skúsenosti našich zamestnancov s vodičmi na našich cestách a priamym porovnaním vodičov v zahraničí, kde sú vodiči voči cyklistom ohľaduplnejší a dodržiavajú bezpečnejší odstup. Preto sme sa rozhodli aspoň takouto formou prispieť k tejto osvete nielen v rámci firmy, ale aj mimo nej. Na našej facebookovej stránke sme zverejnili post, ktorý hovorí o tejto kampani a zároveň o možnosti si limitovaný počet nálepiek, určených pre verejnosť, vyzdvihnúť v cyklistických predajniach po celom Slovensku (Bratislava, Nitra, Žilina, Dolný Kubín, Banská Bystrica a Košice). Sme veľmi prekvapení, akú pozitívnu odozvu táto kampaň mala.

Čo si vy osobne myslíte o súčasnom vzťahu šoférov a cyklistov na cestách? Myslíte si, že v porovnaní s obdobím napr. spred 10 rokov došlo k zlepšeniu alebo k zhoršeniu situácie cyklistov?
Myslím si, že veľa ľudí vďaka „SAGAN-ománii“ začalo bicyklovať a aj cyklistika ako taká sa dostala viac do povedomia ľudí, čím sa vzťah k tomu športu zlepšil a prejavuje sa to aj na cestách. No na druhej strane sa aj tak často stretávam, či už ako šofér alebo cyklista, s agresívnymi a bezohľadnými vodičmi. Práve pre týchto vodičov sú odkazy na autách v podobe nálepiek určené a verím, že aspoň určité percento si pri najbližšej situácii, keď sa stretne na ceste s cyklistom, na túto nálepku spomenie.

Siemens je známy tým, že podporuje množstvo spoločensky prospešných projektov, ktoré krajine pomáhajú. Podporili ste už v minulosti nejaký zaujímavý „bicyklový“ projekt alebo je podpora kampane Do práce na bicykli a téma udržateľnej mobility novým rozmerom vašej filantropie?
Áno máte pravdu, Siemens má veľa spoločensky prospešných aktivít. No DO PRÁCE NA BICYKLI je prvým cykloprojektom mimo našej firmy, ktorý sme sa rozhodli podporiť, keďže naši zamestnanci sa dlhodobo tohto projektu zúčastňujú.

 

 O spoločnosti Siemens

Spoločnosť Siemens je významným partnerom pri technologickej modernizácii Slovenska už od roku 1902, kedy u nás vznikla prvá továreň Siemensu na výrobu generátorov, elektrických strojov a aparatúr. Celosvetovo dnes patrí koncern k najväčším producentom efektívnych technológií pre výrobu, distribúciu a uskladňovanie elektriny, ako aj k priekopníkom riešení pre automatizáciu a digitalizáciu priemyslu a manažment budov. Na Slovensku dnes tvorí skupinu Siemens 6 spoločností, ktoré ku koncu septembra 2018 zamestnávali 1750 ľudí. Väčšina z nich pracuje v kompetenčných centrách, ktoré vyvíjajú softvér pre energetiku, riadenie budov, železničnú dopravu či zdravotníctvo, poskytujú do zahraničia technickú podporu pre služby verejného osvetlenia, alebo interné služby v oblasti finančníctva a kontrolingu.

zdieľať článok