V 3. ročníku celoslovenskej kampane na podporu nemotorovej dopravy Do práce na bicykli 2016 sa do súťaže prihlásilo rekordných 1730 tímov a 5635 cyklistov. Počas mája ich bude možné stretnúť v 60 samosprávach po celej krajine, ktoré sa do súťaže zaregistrovali a dali svojim obyvateľom možnosť zmerať si sily s ďalšími mestami Slovenska.
Kým v roku 2014 sa do súťaže zaregistrovalo 473 tímov, rok na to ich bolo už 916. Aj po tretíkrát tak obľúbená kampaň zaznamenala takmer zdvojnásobenie počtu účastníkov, ktorí budú dochádzať v priebehu mesiaca máj do zamestnania na dvoch kolesách. „Čísla nás tento rok opäť veľmi príjemne prekvapili. Pôvodne sme chceli pokoriť hranicu tisíc tímov, s takýmto výrazným nárastom sme ale vôbec nepočítali. O to viac nás však teší,“ hovorí koordinátorka súťaže Andrea Štulajterová. Ako dodáva, obrovský záujem je dôkazom nielen stúpajúcej popularity kampane, ale aj toho, že cyklistom stále viac záleží na rozvoji cyklistickej infraštruktúry v ich mestách. „Týmto spôsobom to dávajú najavo nielen vedeniam miest, ale aj vláde, ktorá by mala plniť svoje sľuby o investovaní do rozvoja cyklodopravy,“ dopĺňa Štulajterová.
Okrem motivačného rozmeru propagujúceho jazdu do práce na bicykli má kampaň aj súťažný charakter. Aj tento rok všetci účastníci kapane dostanú od MDVRR SR tričká, podľa ktorých budú v mestách ľahko identifikovateľní a ktoré budú vodičov informovať o tom, aby dali cyklistom na cestách dostatok priestoru. Okrem toho sa bude v jednotlivých kategóriách súťažiť o viaceré ceny, a v spolupráci s hlavným partnerom podujatia získa každý súťažiaci aj 20-% zľavu na nový bicykel. „Všetky samosprávy, v zmysle štatútu súťaže, pripravujú ocenenia pre najlepšie tímy a účastníkov v rámci jednotlivých miest, takže súťažiaci majú možnosť vyhrať ceny aj na lokálnej úrovni. My najmä veríme, že účastníci si budú precestované kilometre do práce evidovať poctivo a nebudú sa snažiť umelo navyšovať ich počet len kvôli tomu, aby boli prví. Z minulých rokov však máme overené, že fair play princíp funguje v rámci tejto kampane lepšie ako kdekoľvek inde a účastníci pristupujú k evidencii veľmi zodpovedne,“ popisuje skúsenosti národný cyklokoordinátor Peter Klučka z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Cieľom projektu Do práce na bicykli je pútavou formou podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách a podnietiť samosprávy, aby vytvárali na svojom území vhodné podmienky na využívanie cyklistickej dopravy. Takisto má motivovať aj zamestnávateľov k vytvoreniu vhodných priestorov na odkladanie bicykla, prípadne k poskytnutiu iných benefitov pre pracovníkov, ktorí dochádzajú do práce na dvoch kolesách. Zároveň sa snaží ostatným ľuďom ukázať, že bicykel môže byť pre mnohých obyvateľov ideálnym spôsobom pri dochádzaní do práce, či už zo zdravotného, ekonomického, alebo dokonca časového hľadiska.
Organizačný tím kampane Do práce na bicykli
Foto: gngu.sk