Tento rok sa partnerom kampane Do práce na bicykli po prvýkrát stala podnikateľská skupina ŠVEC GROUP. Nepriniesla jej len financie potrebné na vytvorenie nového webu, ale aj jedinečný príbeh úspešnej firmy, v ktorej dlhom zozname zamestnaneckých benefitov vyčnieva na Slovensku netypická vec – finančné prémie za dochádzanie do práce na dvoch kolesách. Ako tento nápad vznikol, koľko zamestnancov ho využíva a aké ďalšie benefity prináša firma svojim zamestnancom nám prezradil Ľubomír Švec, majiteľ skupiny ŠVEC GROUP.
- Prezraďte nám na úvod, v akej oblasti pôsobí vaša spoločnosť a prečo sa rozhodla podporiť práve kampaň Do práce na bicykli.
ŠVEC GROUP tvorí strojárska skupina firiem slovenského kapitálu zameraná na poskytovanie služieb a výrobkov strojárskeho charakteru. Hlavné zameranie je výroba zákazkových riešení od malých plechových súčiastok až po zložité celky zvarencov a zostáv. Zvárané konštrukcie sú následne opracované, farbené a spájané do montážnych celkov a kompletných jednoúčelových liniek. Časť výroby tvorí výroba nástrojov pre automotive, ale i samotná výroba lisovaných dielov.
Kampaň Do práce na bicykli sme sa rozhodli podporiť práve preto, že my bicyklujeme do práce po celý rok a chceme ľudom ukázať, že sa to dá aj v iných mesiacoch ako v letnom období. Zúčastňujeme sa vašej výzvy každý rok a tiež každý rok pribudnú noví nadšenci. Mne osobne sa súťaž veľmi páči a v našej samospráve Vráble sa zakaždým umiestnim na 1. mieste ako jednotlivec a naše tímy sa tiež umiestnili na prvých miestach nielen v našom regióne, ale i na Slovensku.
- Preplácanie kilometrov najazdených do práce na bicykli – na Slovensku nevídaná motivácia a benefit! Kto za týmto nápadom stojí a s akým zámerom ste tento projekt rozbehli?
Nápad vznikol na podnet spolupracovníka Andreja Drienovského. Chceli sme spojiť príjemné s užitočným, niečo, čo bude prospešné pre obe strany. Bicykel alebo celkovo šport je moja vášeň. Bicyklovanie zlepšuje celkové zdravie, pomáha budovať a udržiavať si kondíciu, chráni životné prostredie a tiež nemáte problém napríklad s parkovaním. Neraz sme museli riešiť problém s parkovaním, že sa nám už autá zamestnancov nezmestili na parkovisko, a tak som urobil parkovanie pre bicykle aj s prístreškom v areáli firmy.
- V akom roku ste zamestnancom začali preplácať najazdené kilometre? Koľko sa ich do programu zapojilo prvý rok a koľko vlani? Koľko percent z celkového počtu zamestnancov si uplatňuje tento benefit?
S týmto benefitom sme začali počas pandémie, v roku 2020, kedy chodilo bicyklom do práce spolu 52 ľudí. Minulý rok sa zúčastnilo už 84 ľudí, čo tvorí približne 20 % z celkového počtu zamestnancov.
- Koľko centov získajú zamestnanci za odjazdený kilometer? Akým spôsobom ich jazdy evidujete a kontrolujete odjazdenú vzdialenosť?
Začali sme pri odmene 0,50 eura za kilometer, aby sa súťaž rozbehla, a dnes po 4 rokoch je to polovica – teda 0,25 eura. Pri elektrobicykli je to momentálne 0,125 eura (polovica sumy oproti obyčajnému bicyklu). Každý zamestnanec nahlási bydlisko, a následne sa mu vypočíta trasa, koľko kilometrov to má z práce domov po bezpečnej ceste. Potom obdrží čip, ktorým sa pípne len ak príde do práce na bicykli. Veľkú úlohu tu hrá aj dôvera, že zamestnanci skutočne jazdia na bicykloch a nechodia sa pípnuť, ak prídu na aute. Evidenciu majú na starosti kolegynky z personálneho oddelenia, ktoré potom údaje spracujú a na konci roka urobia štatistky a vypočítajú odmeny.
- Majú aj ďalšie podmienky, ktoré musia splniť, aby mali na benefit nárok?
Nič iné nemusí človek spĺňať, stačí ak chce, je poctivý a nepodvádza.
- Zamestnanci motivovaní finančnou prémiou za „obyčajné“ jazdenie do práce na dvoch kolesách musia mať v nohách každý rok množstvo kilometrov. Koľko ich doteraz absolvovali a v akej výške boli prémie, ktoré ste im vyplatili?
Ak spočítam všetky roky doposiaľ, čo máme tento benefit, tak spolu naši kolegovia najazdili 227 821 km a spolu sme vyplatili 68 218 eur odmien, za ktoré si zamestnanci môžu nakúpiť športové potreby, oblečenie alebo si dopriať relax.
- Stáva sa, že zamestnanci podvádzajú? Ako takúto situáciu riešite?
V pravidlách súťaže máme napísané podmienky a čomu sa treba vyvarovať. Ako som však spomínal, je to o dôvere a ja svojim spolupracovníkom verím. Ale ak by nastal nejaký podvod, tak mu bude samozrejme benefit zrušený.
- Je nejaké obmedzenie, resp. komplikácia, ktorá slovenským spoločnostiam môže znemožniť zaradenie tohto benefitu do praxe? Chceli by ste niečo odkázať alebo poradiť firmám, ktoré by chceli motivovať svojich zamestnancov rovnako ako vy?
Myslím si, že keď sa chce, dá sa urobiť všetko. Výhovorky neexistujú. Ja sám do práce na bicykli chodím a snažím sa byť zamestnancom inšpiráciou. Nerobím to kvôli odmene, ani nechcem, aby to ľudia robili kvôli odmene. Chcem, alebo lepšie povedané želám si, aby to robili pre seba a pre svoje zdravie. Aby si na prvom mieste vyčistili hlavu pred príchodom do práce a aby sa im lepšie pracovalo.
- Na záver sa pristavíme aj pri „necyklistických“ benefitoch, ktoré svojim zamestnancom ponúkate. Na čo všetko sa ešte môže tešiť človek pracujúci pod skupinou Švec Group?
Veľa benefitov máme zameraných na šport. Podporujeme rôzne športové aktivity spolupracovníkov tak, že im platíme štartovné (Spartan, maratón, futbal, cyklopreteky a ďalšie), máme vlastné cyklodresy a športové tričká, k dispozícii máme vlastnú herňu a bezplatné, plne vybavené fitness centrum, ktoré sme pre vysoký záujem tento rok rozšírili o nové priestory a o nové stroje. Ponúkame možnosť zúčastniť sa rôznych vzdelávacích akcií, pretože dbáme aj na osobný rozvoj a rast ľudí. Ponúkame chutnú stravu, na ktorú finančne prispievame, zabezpečujeme k obedom bezplatne ovocie. Každý rok odmeňujeme najlepších spolupracovníkov a divízie za výsledky. Organizujeme rôzne podujatia ako večierky, deň otvorených dverí, teambuildingy, a teraz máme prvý ročník detských táborov pre deti a vnúčence našich spolupracovníkov.
Ďakujeme za rozhovor
dpnb, mm