Kampaň Do práce na bicykli napísala počas mája už svoju 6. kapitolu, ktorá sa do histórie zapíše hneď niekoľkými výraznými písmenami. Okrem rekordných 12 687 účastníkov, ktorí počas mesiaca najazdili viac než milión kilometrov, je to najmä obsahové dokončenie evidenčného systému s novými spôsobmi zaznamenávania trás. Nad všetkým však vyčnieva udalosť, ku ktorej došlo práve počas májového konania kampane, kedy NR SR schválila tzv. cyklodotačný zákon. Po rokoch sľubov politikov tak došlo k vytvoreniu prvého reálneho finančného mechanizmu podpory výstavby cyklotrás na Slovensku. A každý účastník kampane v predchádzajúcich rokoch k tomuto veľkému kroku svojím hlasom prispel.
Pre väčšinu účastníkov bude ročník 2019 spojený aj s veľmi nepriaznivým počasím, ktoré neraz prinútilo väčšinu súťažiacich nechať bicykel doma. Znie to neuveriteľne, ale napríklad v hlavnom meste bola počas prvej polovice mája priemerná teplota o viac než 5 stupňov nižšia ako je bežné. Na západnom Slovensku v priemere o 4 stupne, na strednom a východnom o približne 3 stupne. Množstvo zrážok (na severe dokonca snehových!) už bolo len akousi „čerešničkou na torte“. Nepanikárime však. Hoci si na to málokto spomenie, vlaňajšok bol pre zmenu teplý, slnečný a suchý, takže veríme, že o rok sa počasie vráti do normálu.
Čo sa nám v kampani DPNB 2019 podarilo zrealizovať?
Rozbehnutie aplikácie – finančne aj organizačne najnáročnejšia inovácia, ktorá s ročným oneskorením rozšírila možnosti evidencie jázd. Na väčšine zariadení fungovala bez väčších problémov, stále sme sa však stretli s konkrétnymi typmi Android telefónov, ktoré s ňou úplne nespolupracovali. Mrzí nás, že prípadnú nefunkčnosť aplikácie sme si od niektorých ľudí naozaj nevyberavo „vyžrali“. Verili sme, že komunitný rozmer celého appkového snaženia väčšina ľudí chápe, bude trpezlivých a prípadne nápomocných. Bohužiaľ, nároky niektorých app-fajnšmekrov sme nesplnili.
Pre tých ostatných, ktorí to s nami ťahajú v dobrom aj v zlom – ak vám aplikácia zle meria alebo padá, spravte printscreen chybovej obrazovky a ak náhodou budete mať niekedy cestu okolo Banskej Bystrice, napíšte nám a skúsime konkrétnu chybu z telefónu vydolovať a opraviť. Vo finále by sme boli radi, keby aplikácia fungovala na všetkých telefónoch bez problémov.
Import GPX súborov – komu sa nechcelo používať našu aplikáciu alebo mu nefungovala podľa jeho predstáv, dostal možnosť nahrať GPX súbor z inej aplikácie na záznam trás vo formáte GPX.
Do systému bolo implementovaných viacero noviniek, ktoré výrazne uľahčili vytváranie či pridávanie jázd – či už tlačidlo „+“ na otvorenie okna na pridávanie jázd, alebo možnosť jedným klikom vytvoriť obojsmernú trasu. Okrem toho bol systém vylepšený vyše 20 inováciami, ktoré boli viac alebo menej viditeľné. Zaujímavou a úspešnou novinkou bolo aj priebežné poradie zamestnávateľov, ktoré sa odvíjalo od priemeru 5 veličín. Súboje medzi zamestnávateľmi tak prebiehali až do úplného záveru kampane. Stiahnutie diplomu ako spomienku na ročník DPNB 2019 vo svojom profile pre jednotlivca, tím, firemných a lokálnych koordinátorov je tiež novinka, ktorá, veríme, takisto poteší. :)
Čo sa nám zrealizovať nepodarilo?
Prvýkrát snáď môžeme skonštatovať, že všetky naplánované veci sa podarilo zrealizovať podľa plánu. Už tradične by sme sa však chceli ospravedlniť súťažiacim, ktorí si objednávali tričká tesne pred koncom registrácie, že sme im ich nestíhali poslať obratom. Tričkový nával, ktorý nastáva vždy v úvode mája, je naozaj obrovský. Preto prosíme všetkých súťažiacich, aby si budúci rok zakúpili tričká čo najskôr. Kampaň v marci začíname vždy s dostatočnými zásobami a tričká budete mať doma naozaj rýchlo.
Čo plánujeme?
Ešte v priebehu tohto roka by sme radi priniesli prvý dokument, v ktorom by boli ucelene spracované dáta, ktoré sa nám podarilo v mestách nazbierať. Tento „prototyp“ sa bude po dohode s jedným zo sponzorov vytvárať najskôr pre Bratislavu a Banskú Bystricu, a po otestovaní postupu jeho tvorby sme pripravení poskytnúť ho v prípade záujmu aj iným samosprávam. Mestá sa tak dozvedia, aké trasy cyklisti najčastejšie využívajú alebo na ktorých križovatkách a v akých časoch sa koncentrujú.
Plánujeme tiež redizajn stránky s doplnením niektorých funkcií, ktoré spravia kampaň atraktívnejšou, a zvážime tiež možnosti ako zadávať kombinované trasy (napr. vlak – bicykel). Vo finále však už k veľkým funkčným zmenám nedôjde, keďže stránka, s ktorou ste sa stretli tento rok, je až na maličkosti vo svojej finálnej podobe. Po 4 rokoch práce…
Prípadné nápady, ktoré by sme mohli zvážiť pri plánovaní budúcoročnej stránky, nám adresujte na e-mail info@dopracenabicykli.eu. Hoci negarantujeme, že ich všetky implementujeme do systému, evidenčný systém za tie roky vybudovali práve vaše postrehy. :)
Na záver sa chceme všetkým veľmi pekne poďakovať za to, že ste sa stali v máji súčasťou najväčšej kampane na podporu udržateľnej mobility na Slovensku. Aj vďaka vám bola komunita cyklistov a ľudí, ktorí túžia po mestách príjemných pre život, viditeľnejšia a hlasnejšia ako kedykoľvek inokedy počas roka. Veríme, že u mnohých kompetentných, či už na strane štátu, samospráv alebo zamestnávateľov, ostane tento hlas rezonovať ešte dlho po skončení kampane a možno prinesie aj konkrétne zlepšenia podmienok pre dochádzanie na bicykli.
Koordinačný tím kampane Do práce na bicykli
Andrea Štulajterová, Soňa Feiková, Viktor Miko, Zdeno Palúch, Ján Miko, Eva Kovačechová, Nicole Štulajterová, Andrej Valica, Silvia Szokolová, Michal Majer a team okto.digital.